Запровадження єдиного електронного досьє щодо затриманих осіб з моменту фактичного затримання

Матеріал з CustodyWiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Otner languages:
[| English]

За результатами успішного пілотування системи Custody Records на базі ізоляторів тимчасового тримання, постала необхідність включити до системи також етап фактичного затримання, доставлення затриманих до відділів поліції, а також - перебування у відділі поліції, адже, за стандартами, затвердженими Європейським комітетом з питань запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню, для зменшення ризиків порушення прав людини, електронне досьє необхідне на усіх етапах перебування людини під контролем поліції.Розробка та затвердження технічного завдання - перший та основний крок для запровадження системи у відділах Національної поліції України. З вересня 2019 року робоча група у складі представників Міністерства внутрішніх справ, Національної поліції України, Української фундації правової допомоги, Експертного центру з прав людини та Міжнародного фонду “Відродження” працювала над розробкою технічного завдання щодо впровадження інформаційної системи Custody Records для відділу поліції. Custody Records - це інформаційна система обліку усіх дій, які відбуваються із затриманими особами під контролем поліції, або, як її називають правозахисники, - система забезпечення прав затриманих.

У технічному завданні описано поетапне впровадження системи на рівні територіального відділу поліції з детальним поясненням всіх її складових. Система Custody Records поєднує в собі 5 таких складових:

  1. електронне документування усіх дій, які відбуваються із затриманою особою;
  2. цілодобове відеоспостереження;
  3. впровадження процедури інтерв'ювання затриманих;
  4. зовнішній контроль з боку Управління дотримання прав людини Національної поліції;
  5. побудовану на компетентнісному підході навчальну програму для осіб, відповідальних за забезпечення прав людини у структурних підрозділах Національної поліції, а саме інспекторів з дотримання прав людини.

Система впроваджується в ізоляторах тимчасового тримання в Україні з 2017 року за експертної підтримки громадських організацій та Міжнародного фонду “Відродження”.

Технічне завдання включає в себе вимоги для розробки програмного забезпечення - ключового модулю системи, який забезпечуватиме якісний збір, фіксацію, систематизацію та оперативну обробку інформації, та дозволить побудувати чіткі процеси затримання, перевезення та реєстрації затриманого у відділі поліції та фіксації процесу самого затримання. Окрім того, технічне завдання включає вимоги до приміщень, у яких може перебувати затриманий, визначає чіткий алгоритм роботи із затриманими особами, а також закріплює необхідні для роботи компетенції та складові навчальної програми для інспекторів із дотримання прав людини. Із впровадженням повної системи Custody Records в діяльність поліції, вона складатиметься із 5 ключових етапів, кожен із яких відповідає певному етапу затримання особи.

Перший та другий етапи - безпосереднє затримання та доставлення особи до відділу поліції.[ред. | ред. код]

Під час затримання співробітник поліції роз’яснює особі її права і підстави затримання, заносить всю інформацію про затриманого в систему за допомогою захищеної лінії з планшета або телефона. Зокрема, крім загальної інформації (ПІБ, дата народження, дані про місце проживання тощо) поліцейський також встановлює обставини затримання, опис правопорушення, і найголовніше - місце, куди буде доставлений затриманий, тобто конкретний відділ поліції. Ця інформація автоматично направляється до державної системи безоплатної вторинної правової допомоги, і адвокат, вже знаючи відділ поліції, в який буде доставлена особа, може оперативно туди виїхати, тому час на очікування адвоката скорочується. Також поліцейський зобов’язаний спитати у особи про особливі обставини, наприклад, наявність родичів, які не можуть самостійно себе обслуговувати без затриманого (прикуті до ліжка вдома, малолітні діти тощо). Таким чином зменшується поле для маніпуляцій затриманими особами, а також можливість порушити права затриманих працівниками поліції або зробити ненавмисну помилку при оформленні. Також система передбачає відеозапис процесу затримання і надає відповідні підказки поліцейським.

Третій та четвертий етапи - реєстрація та перевірка факту затримання особи.[ред. | ред. код]

Першим працівником поліції, із яким контактує затриманий у відділі, є інспектор із дотримання прав людини - Custody Officer. На момент доставлення затриманого до відділу частина інформації про затриману особу вже міститься в системі - її заніс працівник поліції, який затримував особу. Це позбавляє необхідності працівників поліції вести додаткову паперову документацію, писати численні звіти. Інформація від одного працівника поліції до іншого надходить автоматично, таким чином - убезпечує від помилок. Серед ключових завдань інспектора з дотримання прав людини при першому контакті з затриманою особою є фіксація зі слів затриманого, чи не порушувалися права людини на етапі затримання. Це підвищує безпеку затриманої особи та працівників поліції, оскільки будь-який факт порушення буде встановлено, зокрема, неправомірне використання спецзасобів (наручники, газові балончики, кийки тощо). Адже працівник поліції зобов'язаний обґрунтувати необхідність використання спецзасобів під час затримання, а у “недобросовісного” затриманого залишається менше шансів для неправдивого звинувачення. Така процедура також унеможливлює “катання” затриманого по місту, адже стає точно відомим час та місце затримання, а також час доставлення до районного відділу поліції. У затриманого дізнаються, чи було йому повідомлено про його права, як він почувається, чи були застосовані спец засоби, чи дали йому змогу сповістити своїх близьких про затримання тощо. Також інспектор з дотримання прав людини проводить бесіду з офіцером поліції, який проводив затримання, та, за потреби, встановлює додаткові обставини затримання. Система автоматично перевіряє факти зазначені затриманим та поліцейським і, у випадку знайдення невідповідностей, формує автоматичні звіти. Таким чином може бути встановлена обґрунтованість законності затримання особи. У разі, якщо буде визначено, що особа затримана необґрунтовано, вона буде відпущена.

П’ятий етап - документування усіх дій під час перебування у відділі поліції.[ред. | ред. код]

На цьому етапі проводиться відеофіксація затриманого, скануються і заносяться до бази відбитки пальців, проводиться медичний огляд затриманого. Після поміщення затриманого до камери, система автоматично відстежує граничні строки процесуальних дій, необхідність надання ліків тощо. В системі Custody Records фіксуються всі дії, які проводяться з затриманим у відділі поліції, переміщення особи, харчування, надання медичної допомоги та обов’язкових ліків, зустрічі із адвокатами тощо. Також електронна складова Custody Records передбачає максимальну автоматизацію, що оберігає від “технічних” помилок та одруківок. Наприклад, у системі є дуже розгалужена система словників та різних питань з варіантами відповідей, що просто унеможливлює помилку.

Технічне завдання затверджено керівництвом Національної поліції України, таким чином, інформаційний модуль Custody Records повинен бути розроблений і впроваджений до четвертого кварталу 2020 року. Безпосереднім програмуванням модулю займається Департамент інформаційно-аналітичної підтримки Національної поліції України. Розробка та впровадження системи дозволить захистити як права затриманих, так і права поліцейських.

Система забезпечення прав затриманих впроваджується Національною поліцією України за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”, Української Фундації Правової Допомоги та Експертного Центру з прав людини в ізоляторах тимчасового тримання з 2017 року та районних відділах Національної поліції України з 2020 року. Система забезпечення прав затриманих гарантує захист прав кожного громадянина як затриманих осіб, так і працівників Національної поліції.

Підписатись на Custody Records Newsletter ви можете за цим посиланням.]