Технічне завдання із впровадження системи Custody Records на рівні районних відділів поліції

Матеріал з CustodyWiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Otner languages:
English]

Зміст

ВСТУП[ред. | ред. код]

2020-06-21.png

Для забезпечення суспільної безпеки необхідно,щоб поліція мала повноваження затримувати, тимчасово утримувати під вартою і допитувати осіб, підозрюваних у вчиненні кримінальних правопорушень, та інших категорій осіб визначених законодавством. Утім, при здійсненні цих повноважень завжди існують ризики залякування затриманих та фізичної наруги над ними. Затримані особи перебувають під контролем держави, що автоматично накладає на Україну відповідальність створити безпечні умови їх тримання, а також добробут цих людей під час їх перебування в умовах ізоляції. Держава також зобов’язана врахувати усі загрози та небезпеки, які потенційно можуть виникнути щодо затриманих осіб, як з боку персоналу або інших посадових осіб держави, так і з боку інших затриманих. Для працівників поліції також існують ризики. Зокрема, перебування із потенційними правопорушниками може бути ризиком для життя та здоров’я працівників поліції. В українських умовах підозрювані досить часто скаржаться на правоохоронців щодо порушення їхніх прав, наприклад, у застосуванні протиправних методів досудового розслідування (катування, побиття, психологічний тиск), порушенні права на захист, погіршенні стану здоров’я тощо. В той же час весь тягар доведення щодо незастосування неправомірних заходів до підозрюваних лежить саме на поліції, тому система належного документування та фіксації усіх дій щодо затриманих осіб є важливим засобом для захисту поліцейських від необґрунтованих звинувачень. З метою забезпечення гарантій базових прав затриманих та унеможливлення безпідставних звинувачень працівників поліції, починаючи з грудня 2017 року був розпочатий процес впровадження в діяльність Національної поліції України нової системи обліку усіх дій щодо затриманих осіб – системи «Custody Records».

На першому етапі, впровадження системи розпочалося на базі пілотних ізоляторів тимчасового тримання Національної поліції в містах Дніпро, Кропивницький, Сарни та Херсон. В кожному з цих ІТТ були введені посади інспекторів з прав людини, які здійснюють первинне інтерв’ю з кожною доставленою особою щодо обставин її затримання та поводження з нею з боку правоохоронців до моменту її доставлення в ІТТ, а також фіксацію усіх дій щодо цієї особи під час перебування в ІТТ у спеціальній електронній базі. Наступний етап впровадження системи «Custody Records» має передбачати можливість забезпечення детальної фіксації усіх дій щодо затриманої особи, починаючи з моменту її фактичного затримання та протягом усього періоду перебування у відділі поліції до моменту звільнення цієї особи, або ж її доставлення до ізолятору тимчасового тримання. Для забезпечення належного функціонування системи «Custody Records» на рівні районних відділів поліції й було розроблене зазначене Технічне завдання.

Розділ 1. Цілі та завдання системи Custody records[ред. | ред. код]

Основні завдання системи «Custody Records»[ред. | ред. код]

1)Покращення стандартів захисту прав затриманих осіб внаслідок запровадження:

 1. обов’язкового інтерв’ю при доставленні до органу поліції;
 2. електронної фіксації усіх дій щодо затриманої
 3. особи, починаючи з моменту її фактичного затримання;
 4. дистанційного зовнішнього контролю за затриманими з боку УЗПЛ.

2) Зменшення навантаження на працівників, відповідальних за перебування затриманих, внаслідок переходу на електронний документообіг, що дозволяє суттєво зменшити обсяг паперової роботи.

3) Підвищення стандартів захисту прав працівників поліції від можливих неправдивих звинувачень у неправомірних діях.

За свідченнями інспекторів з дотримання прав людини, основною перевагою системи Custody Records є можливість здійснення постійного нагляду за затриманими особами, що позитивно впливає на забезпечення їхніх процесуальних прав та гарантій, а також на захист прав працівників поліції від безпідставних звинувачень збоку затриманих. Автоматизований облік осіб, утримуваних в ІТТ, дозволяє у разі необхідності отримати повну інформацію щодо особи, яка тримається в органах поліції. Робота системи на базі пілотних ізоляторів вже призвела до змін в роботі працівників поліції. Так, на- приклад:

ІТТ м. Сарни

1. Завдяки здійсненню відеозапису інтерв’ю із затриманими особами при їх поміщенні до ізолятора, а також фіксації в базі наявних ознак тілесних ушкоджень значно підвищилася ефективність роботи з перевірки можливих порушень прав затриманих.

2. Покращилась якість оформлення слідчими підрозділами протоколів затримання (наразі в протоколах обов’язково фіксується час і місце фактичного затримання).

3. Забезпечується дотримання процесуальних строків затримання (оголошення підозри до 24 годин, доставлення до суду до 60 годин з моменту фактичного затримання).

4. Здійснюється фіксація всієї інформації щодо затриманої особи в єдиній електронній базі даних, що суттєво спрощує роботу інспекторів з прав люди- ни.

ІТТ м. Кропивницький

1. Посилився контроль за безпекою і режимом перебування затриманих осіб збоку Управління забезпечення прав людини НПУ.

2. Забезпечується належна перевірка дотримання процесуальних гарантій затриманих осіб: права на захист, права на інформацію та ін.

ІТТ м. Дніпро

1. Зменшилась кількість фактів складання протоколів про затримання особи з порушеннями вимог ст. 208 КПК України, у частині не зазначення фактичного часу та місця затримання.

2. Забезпечується належний контроль стану здоров’я затриманих осіб, зокрема в частині оцінки можливості їх тримання в ізоляторі.

3. Зменшилась кількість випадків доставлення з відділів поліції до ізоляторів затриманих осіб з тілесними ушкодженнями.

Складові системи «Custody Records»[ред. | ред. код]

Для повного та ефективного функціонування система «Custody Records» має включати такі основні елементи:

Інститут службових осіб, відповідальних за перебування затриманих[ред. | ред. код]

Місія службової особи, відповідальної за затриманих — забезпечувати дотримання прав людини, законність тримання під вартою, гарантувати безпечне середовище, а також виявляти порушення процесуальних прав та гарантій затриманої особи до її поміщення в ІТТ.

Єдина електронна база обліку усіх дій щодо затриманих осіб[ред. | ред. код]

Європейський комітет з питань запобігання катуванням наголошує, що основні гарантії, які надаються поліцією затриманим особам, будуть значно підсилені (і це може значно полегшити роботу поліцейських), якщо буде вестись єдине та повне досьє щодо кожної затриманої особи. Аналогічні висновки були отримані й за результатами загальнонаціонального дослідження «Процесуальні гарантії затриманих осіб», яке проводилося в Україні у 2014-2015 роках.

Таким електронним досьє щодо кожної затриманої особи є електронна база, яка створена в інформаційному порталі Національної поліції (системі «АРМОР»).

Система зовнішнього контролю[ред. | ред. код]

Наявність зовнішнього незалежного контролю за процесами, які відбуваються у закритій спеціальній установі, є серйозним стримуючим фактором як для клієнтів, так і для персоналу.

Наразі повноцінний дистанційний контроль за системою, яка функціонує в ІТТ здійснюється у двох ракурсах:

 • перший — шляхом доступу до електронної бази, в якій зафіксовані усі дії щодо затриманих осіб,
 • другий — через віддалене відеоспостереження. Усі приміщення ІТТ, де можуть перебувати затримані, обладнані цифровими камерами відеоспостереження. Технічні можливості IP камер дозволяють через канали зв’язку дистанційно спостерігати за станом забезпечення прав затриманих осіб у будь-який час доби. Крім того, технічні можливості такого обладнання дозволяють мати двосторонній аудіо зв’язок користувачів системи з утримуваними, які перебувають у камерах ІТТ.

Раніше доступ до камер відеоспостереження мав лише персонал ІТТ, зараз такий доступ мають також працівники УЗПЛ. Через електронну базу, працівники УЗПЛ можуть не тільки відстежувати дотримання прав затриманих по даним, занесеним до реєстру, але й особисто контролювати всі процеси через систему віддаленого відеоконтролю.

Розділ 2. Напрямки впровадження системи Custody records у районних відділах поліції[ред. | ред. код]

Поширення системи Custody records на рівні відділів поліції має передбачати впровадження змін у практиках затримання підозрюваних осіб та їх доставлення до відповідного органу поліції. Ключовим фактором, що визначатиме вибір правоохоронця в даному випадку, буде відстань між місцем фактичного затримання та найближчим ізолятором тимчасового тримання.

Так, зокрема, у разі, якщо затримання відбулося неподалік від ІТТ затримана особа буде доставлятися відразу до ізолятора. Протокол про затримання буде складатися вже безпосередньо в ІТТ, що буде підставою для поміщення затриманої особи до ізолятору. З моменту доставлення затриманого до ІТТ усі дії за його участі будуть фіксуватися особою, відповідальною за затриманих осіб по вже відпрацьованим у пілотних ІТТ стандартам.

Якщо ж затримання відбувається на значній відстані від ІТТ, то затримана особа буде доставлятися до найближчого відділу поліції, в якому обладнані кімнати для затриманих. Першою посадовою особою, з якою буде контактувати затримана після її доставлення до районного відділу поліції буде особа, відповідальна за затриманих, яка фіксуватиме усі дії щодо затриманої особи в електронній підсистемі Custody records, починаючи з моменту доставлення затриманого й до звільнення або ж направлення для подальшого тримання до ІТТ чи СІЗО.

Розширення можливостей єдиної електронної бази обліку усіх дій щодо затриманих осіб[ред. | ред. код]

В межах цього завдання передбачається розширити можливості існуючої електронної підсистеми Custody records з метою забезпечення належної фіксації всього періоду перебування затриманої особи під контролем поліції, починаючи з моменту її фактичного затримання.

Заходи:

 1. . Створити в підсистемі Custody Records додаткові вкладки:
 • “Затримання” — базова інформація буде заповнюватися уповноваженою службовою, яка здійснила фактичне затримання (далі — вкладка “Затримання”2);
 • “Територіальний відділ поліції”3 — будуть фіксуватися усі дії щодо затриманої особи з моменту її доставлення та протягом усього періоду перебування у відділі поліції.
 1. . Синхронізувати вкладки «Затримання» та «Територіальний відділ поліції» з вкладкою “ІТТ”.
 2. . Визначити параметри необхідного обладнання та програмного забезпечення для запровадження повної системи, а також потужностей локальних мереж для безперебійного її використання.
 3. . Інсталювати обладнання та організувати його підключення до системи.

Підвищення ефективності діяльності інституту службових осіб, відповідальних за перебування затриманих[ред. | ред. код]

Метою діяльності особи, відповідальної за затриманих (далі — службова особа), є гарантія безпечного перебування затриманих осіб у відділку поліції/ізоляторі тимчасового тримання.

Наразі особи, відповідальні за затриманих, є в структурі органів досудового розслідування (ст. 212 КПК), що призводить до конфлікту інтересів, адже з одного боку — службові особи є працівниками підрозділів, що безпосередньо здійснюють розслідування, а з іншого — вони мають відповідати за безпеку затриманих осіб.

У цьому контексті, виходячи з мети діяльності службової особи, надзвичайно важливим завданням є забезпечення її незалежності від органу досудового розслідування. З іншого боку, службові особи мають бути підготовленими до виконання завдань із належної фіксації усіх дій щодо затриманої особи під час її перебування у територіальному відділі поліції за допомогою системи «Custody records».

Для досягнення вищезазначених завдань необхідно реалізувати наступні заходи:

 1. Забезпечити додаткові гарантії незалежності службових осіб від органів досудового розслідування шляхом їх безпосереднього підпорядкування керівникам територіальних відділів поліції (оперативне підпорядкування УЗПЛ).
 2. Розробити детальні посадові інструкції службових осіб, з урахуванням необхідності виконання функцій з фіксації усіх дій щодо затриманої особи під час її перебування у відділі поліції у електронній підсистемі Custody records, а також здійснення первинних інтерв’ю з кожною доставленою до відділу особою.
 3. Забезпечити належну підготовку та підвищення кваліфікації службових осіб, через впровадження системи навчання, що передбачає:
 • формування спеціалізованої навчальної програми на базі відомчих навчальних закладів;
 • відбір та навчання викладачів, які в подальшому будуть залучені як тренери в межах даної навчальної програми;
 • формування плану охоплення навчанням осіб, відповідальних за перебування затриманих у районних відділах поліції, слідчих та осіб, які здійснюють фактичне затримання;
 • формування методичних матеріалів для використання особами, відповідальними за перебування затриманих;
 • інтеграція нової навчальної програми до системи службової підготовки осіб, відповідальних за перебування затриманих.

Забезпечення інфраструктурних умов у територіальних відділах поліції для впровадження системи «Custody records» (кімнат для затриманих, кімнат для проведення слідчих дій та кімнат для конфіденційного побачення з адвокатом)[ред. | ред. код]

Для забезпечення ефективного функціонування системи фіксації усіх дій щодо затриманої реєстрації необхідно запровадити інфраструктурні зміни у облаштуванні територіального відділу поліції, які будуть спрямовані на:

 • забезпечення належного контролю перебування затриманого у відділі поліції та забезпечення його\ її безпеки;
 • унеможливлення будь-яких контактів з затриманим з боку осіб, які не мають на це повноважень;
 • створення сприятливих умов для роботи персоналу відділу поліції із затриманими особами, включаючи й службових осіб, відповідальних за перебування затриманих.

Необхідною умовою належного функціонування системи є обмежений перелік приміщень, де можуть перебувати особи, які не є працівниками поліції, зо- крема: Затримана особа може перебувати в:

 • кімнаті для затриманих осіб (не менше 3-х кімнат);
 • кімнаті для проведення слідчих дій (не менше 2-х кімнат);
 • кімнаті для конфіденційного побачення з адвокатом;
 • кімнаті медичного огляду;
 • кімнаті (зоні) для очікування спілкування зі службовою особою, відповідальною перебування затриманих.

Інші учасники кримінального провадження в т.ч. свідки, потерпілі, адвокати тощо:

 • холі відділу поліції;
 • кімнаті для проведення слідчих дій;
 • кімнаті конфіденційного побачення затриманого із захисником.

Заявники та інші відвідувачі в:

 • холі відділу поліції;
 • кімнаті прийому громадян.

Ці приміщення мають бути охоплені системою відеоспостереження (за виключенням кімнати медичного огляду) й перебувати в зоні контролю працівників чергової частини та службової особи, відповідальної за перебування затриманих. Має бути встановлена заборона на перебування будь-яких учасників кримінального провадження в службових кабінетах працівників поліції та інших приміщеннях відділку, окрім вищезазначених.

Заходи:

 1. Розробити проект Технічного паспорту першого поверху відділу поліції (далі — Технічний паспорт) в частині вимог до розміщення та облаштування приміщень, де можуть перебувати учасники кримінального провадження, а також відвідувачі (хол територіального відділу, кімната для прийому громадян, кімната для затриманих, кімната для проведення слідчих дій, кімната для конфіденційного побачення з адвокатом, чергова частина та місце роботи службової особи, відповідальної за перебування затриманих.
 2. Затвердити Технічний паспорт відповідним нормативно-правовим актом, а також привести у відповідність до нього чинні нормативно-правові акти МВС та НПУ;
 3. Провести аналіз інфраструктурного облаштування територіальних відділів поліції на предмет їх відповідності новому Технічному паспорту та підготувати й затвердити за результатами аналізу відповідний План заходів з проведення інфраструктурних змін.

Налагодження ефективної взаємодії посадових осіб, діяльність яких пов’язана з затриманням в частині забезпечення належної фіксації відомостей щодо затриманої особи.[ред. | ред. код]

Реалізація цього завдання передбачає впровадження детальних алгоритмів дій та порядку взаємодії між усіма посадовими особами районного відділу поліції, діяльність яких є дотичною до процесу затримання (службових осіб, відповідальних за перебування затриманих, патрульних поліцейських, оперативних працівників, слідчих).

Заходи:

 1. Розробити та впровадити алгоритми дій та порядок взаємодії посадових осіб, дотичних до процесу затримання.
 2. Здійснити оцінку відповідності чинних нормативно-правових актів МВС та НПУ означеним алгоритмам, підготувати пропозиції щодо їх доопрацювання.
 3. Розробити і впровадити Єдиний порядок фіксації усіх дій щодо затриманої особи, у тому числі, за допомогою електронних приладів та відповідного програмного забезпечення.
 4. Розробити навчальну програму та методичне забезпечення для навчання відповідних посадових осіб новим алгоритмам дій та порядку взаємодій.

ДОДАТКИ[ред. | ред. код]

Додаток 1. Вкладка “Затримання” електронної бази системи “Custody Records”[ред. | ред. код]

І. Інформація, що фіксується на етапі фактичного затримання особи[1]:

 1. Інформація про затриману особу:
  1. ПІБ затриманої особи.
  2. У разі якщо ПІБ затриманої особи не відомі — короткий опис такої особи.
 2. . Короткий опис обставин затримання:
  1. Підстави затримання (короткий виклад обставин затримання).
  2. Час фактичного затримання (дата, година, хвилина — заповнюються автоматично після відкриття вкладки та вводу інформації про затриману особу).
  3. Місце фактичного затримання (адреса з можливістю зазначення уточнення + gps координати місця фактичного затримання).
  4. Наявність обставин, які мають бути враховані під час затримання (вдома малолітня дитина, хвора мати прикута до ліжка тощо).
  5. Факт повідомлення про підстави затримання та процесуальні права.
 3. Місце куди буде доставлена особа після затримання:
  1. Відділ поліції, куди буде доставлена затримана особа.
 4. Інформація про особу, яка здійснила затримання (заповнюється автоматично після авторизації поліцейського):
  1. Посада особи, яка здійснила фактичне затримання.
  2. ПІБ особи, яка здійснила фактичне затримання.
  3. Контактний телефон особи, яка здійснила затримання.
 5. . Автоматичне повідомлення про затримання РЦ БВПД:
  1. Дата та час (година, хвилина) повідомлення Регіонального центру БВПД про затримання особи та адреса її доставлення – ця інформація генерується в системі автоматично та автоматично відправляється до РЦ БВПД одразу після закриття працівником поліції, який здійснив затримання електронної вкладки “Затримання”.

ІI. Інформація, яка фіксується одразу після прибуття до територіального відділу поліції. На етапі прибуття затриманої особи до територіального відділу поліції електронна картка особи в частині вкладки “Затримання” вже має бути частково заповнена працівником поліції, який безпосередньо здійснив затримання. У територіальному відділі поліції вкладка “Затримання” доповнюється такою інформацією:

 1. Час прибуття до територіального відділу поліції (тривалість конвоювання з місця затримання до територіального відділу).
 2. Дата та час повідомлення третіх осіб про затримання (за вибором затриманої особи); номер телефону за яким було здійснено повідомлення.
 3. ПІБ чергового територіального відділу поліції, який приймав затриману особу.
 4. ПІБ службової особи, відповідальної за перебування затриманих.
 5. Посада службової особи, відповідальної за перебування затриманих (інспектора).

ІII. Інформація, яка фіксується під час інтерв’ювання затриманої особи та працівника поліції, який здійснив затримання службовою особою, відповідальною за перебування затриманих Після того, як службова особа, відповідальна за перебування затриманих пересвідчиться у повноті введення всіх реєстраційних даних затриманої особи, вона повинна провести із затриманою особою та з працівником поліції, який безпосередньо здійснив затримання інтерв’ю. Таке інтерв’ю має бути зафіксоване на відео, яке потім автоматично завантажується в електронну базу Custody Records. Крім того, в електронній базі мають бути також зафіксовані відповіді затриманої особи на питання інтерв’ю. Під час інтерв’ю службова особа, відповідальна за перебування затриманих повинна задати такі питання [2]:

 1. Як ви себе почуваєте на даний час?
 2. Чи хочете ви поговорити з лікарем чи медичним працівником?
 3. Чи маєте ви клопотання, заяви чи скарги, у тому числі на стан здоров’я?
 4. Коли відбувся Ваш перший контакт з поліцією (дата та час фактичного затримання)?
 5. Де це відбулося (місце фактичного затримання)?
 6. Чи застосовувалася до вас фізична сила/спецзасоби під час затримання або доставлення до місця проведення інтерв’ю? Якщо так, то яким чином?
 7. Чи здійснювали Ви опір під час затримання (чи намагалися втекти)?
 8. Чи була Вам надана пам’ятка про процесуальні права та обов’язки затриманої особи (зрозумілою мовою), або чи було повідомлено про права в усній формі?
 9. Чи було Вам повідомлено про підстави затримання?
 10. Чи була Вам надана можливість сповістити рідних чи близьких про затримання?
 11. Чи одразу після затримання Вас було доставлено до місця проведення інтерв’ю. Якщо ні, то де Ви перебували?
 12. Чи є у Вас близькі/рідні, які без Вашої допомоги не можуть повноцінно існувати (діти, батьки, домашні тварини)?
 13. Якщо затримана особа неповнолітня: назвіть, будь ласка, контакти Ваших батьків, чи опікуна.
 14. Яка адреса Вашого місця проживання?

Після проведення інтерв’ю із затриманою особою службова особа, відповідальна за перебування затриманих проводить інтерв’ю із уповноваженою службовою особою, яка безпосередньо здійснила затримання. У випадку наявності розбіжностей між інформацією, введеною у вкладку “Затримання” безпосередньо на місці фактичного затримання та інформацією зі слів затриманої особи, уповноважена службова особа може надати свої пояснення.

Після заповнення вкладки “Затримання” службова особа, відповідальна за перебування затриманих друкує протокол затримання, до якого з вкладки «Затримання» автоматично вноситься вся необхідна інформація, включаючи наявні скарги затриманої особи та пояснення уповноваженої службової особи, що здійснила затримання (у разі наявності). Протокол друкується у двох екземплярах та підписується службовою особою, відповідальною за перебування затриманих, уповноваженою службовою особою, що здійснила затримання та затриманою особою. Копія підписаного протоколу негайно надається затриманій особі. Скановану копію підписаного протоколу затримання службова особа, відповідальна за перебування затриманий надсилає до відповідної місцевої прокуратури.

Додаток 2. Вкладка “Відділ поліції” електронної бази системи “Custody Records”[ред. | ред. код]

Протягом перебування затриманої особи в територіальному відділі поліції службова особа, відповідальна за перебування затриманих має фіксувати в електронній базі системи Custody Records наступну інформацію:

 • підстави для переміщення особи в межах та за межі територіального відділу поліції, а також дату та час такого переміщення (вивід з кімнати для затриманих до кімнати для проведення слідчих дій, вивезення затриманого до медичного закладу, виведення до кімнати для конфіденційного побачення з адвокатом та ін);
 • ПІБ та посади осіб, з якими контактувала затримана особа;
 • час отримання харчування (або відмови від харчування);
 • будь-які звернення та скарги затриманої особи;
 • час надання особі медичної допомоги, а також вид такої допомоги;
 • посада та ПІБ слідчого, який здійснює досудове

розслідування, його контактний телефон;

 • ПІБ та контакти адвоката (його контактний телефон), призначеного РЦ БВПД для здійснення захисту особи (навіть за наявності відмови з боку затриманої особи від цього адвоката), а також приватного адвоката (за наявності);
 • посада та ПІБ прокурора, який здійснює процесуальне керівництво, його контактний телефон.

У разі надання службовою особою, відповідальною за перебування затриманих витягу з електронної бази системи Custody Records з інформацією про затриману особу на запит прокурора, слідчого чи адвоката, службова особа має зафіксувати в електронній базі:

 • ПІБ, посаду та контактні дані особи, яка звернулась із запитом.

Додаток 3. Вкладка “ІТТ” електронної бази системи “Custody Records”[ред. | ред. код]

Якщо затриману особу доставлено в ІТТ після територіального відділу поліції, то інспектор з дотримання прав людини, який працює в ІТТ повинен відкрити в електронній базі вкладку “ІТТ — Custody Records” та провести інтерв’ю із затриманою особою, задавши такі питання[3]:

 1. Як Ви себе почуваєте на даний час?
 2. Чи хочете Ви поговорити з лікарем чи медичним працівником?
 3. Чи маєте Ви клопотання, заяви чи скарги, у тому числі на стан здоров’я?
 4. Чи було Вам вручено копію протоколу затримання?
 5. Чи бачились Ви з адвокатом? Чи були присутні інші особи під час Вашого побачення з адвокатом?
 6. Чи опитували Вас про обставини справи до прибуття адвоката?
 7. Чи перебували Ви в територіальному відділі поліції більше 4 годин? Якщо так, то чи надавалось Вам харчування?
 8. Чи вручали Вам письмове повідомлення про підозру (якщо затримання по ст. 208 КПК)? Якщо так, то коли саме це відбулося?
 9. Якщо особа неповнолітня: чи були присутні Ваші батьки, опікун, психолог під час спілкувань з працівниками поліції?

Блок медичних запитань (задаються тільки під час медичного огляду без відео та аудіо фіксації)

 1. Чи маєте Ви які не будь захворювання, психічні розлади, тілесні ушкодження? Якщо так, то які?
 2. Чи є у Вас інвалідність, чи потребуєте Ви сторонньої допомоги чи медичних пристосувань?
 3. Чи хочете Ви поговорити з лікарем чи медичним працівником? Якщо так, то з ким саме?
 4. Чи відвідували Ви лікаря з приводу своєї хвороби/ тілесного ушкодження?
 5. Чи приймаєте Ви або чи маєте Ви приймати якісь медичні препарати? Якщо так, то які і для чого?
 6. Чи контактуєте Ви з якою-небудь медичною службою підтримки? Якщо так назвіть ім’я контактної особи.
 7. Чи намагалися Ви коли-небудь завдати собі шкоди?
 8. Чи можу я Вам допомогти на даний момент?

Якщо особу доставлено в ІТТ з місця фактичного затримання, то інспектор з дотримання прав людини повинен розпочати введення інформації до вкладки “Затримання” електронної бази, послідовно заповнюючи інформацію передбачену Додатками 1 – 3.

Додаток 4. Основні вимоги до технічного обладнання Custody Records[ред. | ред. код]

Система Custody records забезпечує постійний збір, збереження та передачу значного обсягу даних, у тому числі відео ряду, що у свою чергу передбачає наявність відповідного технічного обладнання та каналів зв’язку. Так, зокрема, для забезпечення передачі даних з робочого місця інспектора до дата-центрів Національної поліції, де вся зібрана за допомогою системи Custody records інформація має зберігатися, пропускна спроможність каналів зв’язку від кожного конкретного відділу поліції до відповідного дата- центру Національної поліції має бути не меншою за 100 Мбіт/с.

Важливо також забезпечити можливість зберігання відеоінформації, перенесеної до дата центру з камер відеоспостереження, у т.ч. боді-камер патрульних поліцейських та камер, встановлених у спеціальному транспорті протягом терміну, який є не меншим за 1 місяць.

4.1. Фіксація періоду часу від моменту фактичного затримання до доставлення у відділок поліції.

а) Технічні вимоги для забезпечення безперервного відео- аудіо запису процесу фактичного затримання.

З метою забезпечення належної фіксації усіх дій поліцейського по відношенню до затриманої особи, починаючи з моменту її фактичного затримання, кожна слідча оперативна група, працівники патрульної поліції, працівники кримінальної поліції, які здійснюють затримання мають мати відповідні технічні засоби фіксації (боді-камери), які мають відповідати наступним мінімальним вимогам:

 • заряд батареї має дозволяти безперервну зйомку подій не менше 12 годин без підзарядки чи зміни акумуляторної батареї;
 • роздільна здатність має дозволяти робити якісну зйомку,

яка в подальшому дозволить впізнати осіб у кадрі;

 • передбачати можливість фіксації в темну пору доби без додаткового освітлення;
 • зручне та надійне кріплення на одязі працівника поліції;
 • мати додатковий захист від необережного пошкодження;
 • мати зручну систему експорту відеоданих до загальної бази даних.

б) Технічні вимоги до обладнання, необхідного для внесення первинних даних про затримання до вкладки “Затримання” системи Custody records.

В якості технічного приладу,який дозволятиме здійснювати дистанційне внесення первинної інформації про затриману особу до вкладки «Затримання» може бути використаний ноутбук або планшет, підключений до внутрішньої мережі Національної поліції. Такі технічні прилади мають задовольняти наступним мінімальним вимогам:

 • мати можливість безперервної роботи протягом 12 годин без додаткової підзарядки, або заміни акумуляторної батареї;
 • мати підключення до вкладки “Затриманий” через закритий канал передачі даних;
 • мати захист від пошкодження.

в) Технічні вимоги до обладнання, необхідного для забезпечення фіксації процесу доставлення та іншого перевезення затриманої особи.

Доставлення, як і будь-яке інше перевезення затриманих має здійснюватися спеціальним транспортним засобом, обладнаним для перевезення затриманих. Виключенням може бути піше конвоювання у випадках, якщо місце затримання перебуває у безпосередній близькості до ІТТ або територіального відділу поліції.

Окрім загальних вимог до транспортних засобів, призначених для перевезення людей, вони мають бути додатково обладнані системою відеореєстрації даних. Відеозапис має вестись протягом усього часу перебування особи в спеціальному автомобілі.

Інформація з відеореєстраторів має щоденно копіюватись до відповідного дата-центру Національної поліції після завершення кожної зміни чергування. Відеоряд повинен мати ідентифікатор, який дозволить «прив’язати» його до конкретної затриманої особи, що перевозилася відповідним транспортним засобом. Камери відеоспостереження мають охоплювати всі зони автомобіля, де можуть перебувати затримані особи (одиночні та спільні камери, коридор, зона конвою тощо).

Основні вимоги до системи відео реєстрації даних в спеціальному автомобілі:

 • має бути підключеною до системи електроживлення автомобіля, а також мати резервне живлення від акумуляторної батареї, що дозволятиме безперервну зйомку подій протягом не менше ніж 12 годин без підзарядки чи її заміни;
 • роздільна здатність має дозволяти робити якісну зйомку, яка в подальшому дозволить впізнати осіб у кадрі;
 • передбачати можливість фіксації в темну пору доби без додаткового освітлення;
 • надійне кріплення та антивандальний захист.

4.2. Фіксація перебування особи у відділі поліції.

4.2.1. Відеофіксація перебування затриманих осіб у відділі поліції. З метою організації постійного нагляду за поведінкою осіб, доставлених у відділ, попередження можливих агресивних проявів, погіршення стану здоров’я, а також забезпечення своєчасного реагування на такі випадки, всі місця перебування затриманих осіб мають охоплюватися системою відеоспостереження. Основні вимоги до системи відеоспостереження у відділі поліції:

 • система відеоспостереження має складатись з необхідної кількості мережевих камер та відповідної кількості відеореєстраторів, передбачати можливість

збереження даних тривалістю не менше ніж 1 місяць;

 • доступ до відео архіваторів має бути тільки у технічного працівника, решта працівників поліції (чергова зміна та службова особа, відповідальна за перебування затриманих) мають мати доступ лише до онлайн трансляції;
 • відтворення зображення камер відеоспостереження (телевізори/монітори) має здійснюватися в зоні роботи службової особи, відповідальної за перебування затриманих осіб та оперативного чергового;
 • система відеоспостереження має бути підключеною до загальної електричної мережі та мати джерело резервного живлення, яке б забезпечувало безперервну роботу системи протягом не менш ніж 8-ми годин (у випадку відключення основного джерела);
 • відеокамери мають бути розташовані на всіх входах у райвідділ та у всіх приміщеннях, де може перебувати затримана особа;
 • кут зору камер має виключати “мертві зони”, за виключенням спеціально виокремлених зон приватності (місця справляння природних потреб, місця проведення тілесного або медичного огляду);
 • роздільна здатність відеокамер має дозволяти робити якісну зйомку, яка в подальшому дозволить розпізнати осіб у кадрі;
 • передбачати можливість фіксації інформації в темну пору доби без додаткового освітлення;
 • відеокамери мають мати додатковий захист від умисного пошкодження;
 • технічні параметри системи відеоспостереження мають забезпечувати передачу відеоданих по IP протоколу внутрішньої мережі Національної поліції;
 • канал передачі даних має забезпечувати одночасну трансляцію усіх камер відеоспостереження до оперативного чергового та службової особи, відповідальної за перебування затриманих, та не менше 8-ми одночасних відеопотоків до ГУНП області.

4.3.2. Технічні вимоги до обладнання робочого місця службової особи, відповідальної за перебування затриманих (інспектора з прав людини) та зони для проведення інтерв’ю — див. Додаток 9.

Додаток 5. Типова схема розташування приміщень відділу поліції з запровадженою системою Custody Records (1-й поверх)[ред. | ред. код]

Схема демонструє орієнтовне розміщення приміщень відділу поліції для належного забезпечення роботи системи Custody Records.

Зона “А” — зона службових приміщень відділу поліції (службові кабінети працівників поліції та інші службові приміщення відділу поліції). Доступ до зони дозволено виключно працівникам поліції та контролюючим органам.

Зона “Б” — зона роботи з затриманими особами. Зона включає такі приміщення:

 • кімнату для конфіденційного побачення затриманого із захисником;

• кімнати для затриманих; • приміщення для господарчих потреб; • місця для проведення інтерв’ю з затриманими; • бокс (місце) для тимчасового перебування затриманих під час очікування інтерв’ю; • кімнати для проведення слідчих (розшукових) дій.

Приміщення зони Б мають бути розташовані в окремому функціональному блоці адмінбудівлі органу поліції і передбачати можливість доступу до них виключно з дозволу працівника чергової частини. Вхід до цього блоку має здійснюватися з вестибюлю.

З метою забезпечення постійного нагляду за станом затриманих, усі приміщення блоку мають бути обладнані системою відеонагляду, яка має охоплювати всі зони, окрім туалетної кабіни в КЗ та місця проведення тілесного огляду. Інформація з камер відеоспостереження (Зони “Б”) має бути виведена на окремий екран (екрани) чергової частини, який має перебувати в зоні візуального контролю службової особи, відповідальної за перебування затриманих.

Зона “В” — зона роботи добового наряду відділу поліції. Зона включає чергову частину та робоче місце службової особи, відповідальної за перебування затриманих. Доступ до неї має виключно персонал чергової служби добового наряду.

Зона “Г” — зона безперешкодного доступу будь-кого, без необхідності отримання дозволу. Зона включає вестибюль та кімнату для прийому громадян. З метою забезпечення належного функціонування Custody Records у відділі поліції, а саме забезпечення процесуальних гарантій затриманих осіб та унеможливлення безпідставних звинувачень на адресу поліцейських щодо неналежного поводження з затриманими, має бути встановлений наступний порядок перебування осіб у відділі поліції. 1. Затримані особи Усі особи, примусово доставлені до відділу поліції (затримані), одразу направляються до зони “Б”. Вони зустрічається зі службовою особою, відповідальною за перебування затриманих, або супроводжується до кімнати для очікування спілкування. Після спілкування затриманого зі службовою особою, відповідальною за перебування затриманих, він поміщається до кімнати для затриманих. З цього моменту доступ будь-яких осіб до затриманих відбувається виключно з дозволу (погодження) службової особи, відповідальної за перебування затриманих. 2. Адвокат Адвокат зустрічається з затриманою особою безперешкодно в кімнаті для конфіденційного побачення затриманого із захисником. 3. Слідчі (детективи) Контакти слідчих (детективів) та оперативних працівників із затриманою особою в приміщенні територіального відділу поліції обмежуються вестибюлем та зоною для інтерв’ю (у випадку, якщо фактичне затримання здійснювалося слідчим/ детективом/оперативним працівником), а також кімнатами для проведення слідчих дій. 4. Інші особи (заявники, свідки, потерпілі) Інші особи, які прибули до відділу поліції мають звернутися до працівника чергової частини (чергового, помічника чи постового). Він має з’ясувати мету прибуття, записати відомості про відвідувача до електронного журналу обліку відвідувачів та надати потрібну допомогу. За потреби, повідомити посадову особу, до якої прийшов відвідувач та попросити її підійти до вестибюлю. Спілкування з цими особами може відбуватися виключно у вестибюлі (кімнаті прийому громадян), або у кімнаті для проведення слідчих (розшукових) дій.

Додаток 6. Опис кімнати для затриманих райвідділу поліції (КЗ)[ред. | ред. код]

Вимоги до обладнання КЗ передбачені Інструкцією з організації діяльності чергової служби органів (підрозділів) Національної поліції України, затвердженою наказом МВС від 23.05.2017 No 440. Відповідно до Інструкції КЗ у кожному територіальному підрозділі поліції обладнується не менше однієї кімнати для затриманих. В той же час, враховуючи необхідність забезпечення вимог роздільного тримання різних категорій затриманих (жінки, чоловіки, неповнолітні та ін.), кількість КЗ має бути збільшена як мінімум до 3-х.

Інструкцією встановлюються наступні вимоги до облаштування КЗ:

 1. КЗ повинні розміщуватися тільки на першому поверсі адміністративного будинку поруч із залом оперативного управління чергової служби, для того щоб її працівники могли контролювати поведінку затриманих;
 2. затримані особи повинні утримуватися в КЗ із розрахунку не менше ніж 4 квадратних метри корисної площі на одну особу (без урахування площі, призначеної для умивальника та клозетної чаші);
 3. КЗ повинні бути забезпечені природним та електричним освітленням, вентиляцією, в опалювальний період обігрівом з температурою повітря не нижчою 18°С, а також виключати можливість проникнення туди сирості;
 4. КЗ обладнуються засобами відеонагляду, санітарно- гігієнічними приладами (чашами клозетними, умивальниками) та меблями. Також в КЗ має бути обладнана система сигналізації, яка дозволяє затриманому негайно встановлювати контакт із персоналом [4].

Додаток 7. Опис кімнати для проведення слідчих (розшукових) дій[ред. | ред. код]

Наявність кімнат для проведення слідчих дій передбачено Інструкцією з організації діяльності чергової служби органів (підрозділів) Національної поліції України, затвердженою наказом МВС від 23.05.2017 No 440 ( Розділ VIII п.5).

Обладнання слідчих кімнат:

 1. Слідчі кімнати повинні розташовуватися тільки на першому поверсі адміністративної будівлі органу (підрозділу) в приміщеннях із сучасним інтер’єром, який забезпечує звукоізоляцію. Вхід до слідчої кімнати розміщується таким чином, щоб здійснювати візуальний контроль за вхідними дверями з чергової частини та забезпечити негайне втручання чергового наряду у випадку виклику або надзвичайної події.
 2. Для оздоблення кімнат застосовуються новітні будівельні матеріали, які неможливо використати для нападу чи нанесення тілесних ушкоджень, а план кімнати та розташування приладів і меблів має виключати можливість схову або знищення знарядь злочину, речових доказів тощо.
 3. Вікна слідчих кімнат обладнуються жалюзі та гратами естетичного вигляду, двері – врізаним замком з надійним автоматичним запором. Дверні ручки не вставляються, а комбінуються із серцевинами для ключів дверного замка.
 4. Двері і вікна забезпечуються сигналізацією з виведенням на концентратор чергової частини, а робоче місце працівника поліції – тривожною кнопкою.
 5. Освітлювальні прилади з пластиковими плафонами вмонтовуються в підвісну стелю, радіатори опалення розміщуються в нішах і ззовні захищаються декоративними решітками; магістральні трубопроводи та електропровід прокладаються сховано.
 6. Слідчі кімнати обладнуються меблями, спеціальною та організаційною технікою, юридичною й довідковою літературою.
 7. Столи і стільці надійно прикріплюються до підлоги. Шафи повинні бути лише вбудовані (вмонтовані), сейф розміщуються в цих шафах.
 8. ПЕОМ та принтери прикріплюються до стлів або поміщуються у спеціально обладнані ніші.
 9. Як мінімум одна слідча кімната повинна бути пристосована для пред’явлення осіб для впізнання поза візуальним спостереженням того, кого впізнають.

Додаток 8. Опис кімнати для конфіденційного побачення з адвокатом[ред. | ред. код]

Вимоги до облаштування кімнати для конфіденційного побачення з адвокатом передбачені Додатком №2 до Інструкції з організації діяльності чергової служби органів (підрозділів) Національної поліції України, затвердженої наказом МВС України від 23.05.2017 No440. Кімната має бути обладнана наступним чином:

 1. Стілець — 2 шт. (за необхідності можливе додаткове розташування ще двох стільців).
 2. Стіл, телефонний апарат прямого зв’язку з оперативним черговим.
 3. Дві кабіни, розділені між собою скляною перегородкою, що унеможливлює передачу предметів з однієї кабіни в іншу, обладнані переговорним пристроєм, який забезпечує конфіденційність розмови.
 4. Кабіна для поміщення затриманого обладнується дверима із запираючим пристроєм.
 5. Двері з шумопоглинальним захисним шаром (щілини в дверних отворах не допускаються).

Додаток 9. Технічні вимоги до обладнання робочого місця службової особи, відповідальної за перебування затриманих (інспектора з прав людини) та зони для проведення інтерв’ю.[ред. | ред. код]

Робоче місце службової особи, відповідальної за перебування затриманих має бути облаштоване в окремій зоні чергової частини для забезпечення можливості бачити зображення моніторів системи відеоспостереження (Зони “Б”). Робочий простір чергового та помічника має відмежовуватись скляною звуконепроникною перегородкою від зони роботи службової особи. З іншого боку зони роботи службової особи має бути обладнане місце для проведення інтерв’ю з затриманими та поліцейськими, які здійснили затримання.

Робоче місце службової особи, відповідальної за затриманих має бути обладнано:

 • cтаціонарним персональним комп’ютером (ноутбуком), підключеним до внутрішньої мережі Національної поліції та системи Custody Records.
 • вебкамерою, підключеною до комп’ютера з технічною можливістю фото, відео та аудіо запису;
 • моніторами системи відеоспостереження, на які виведено зображення з усіх відеокамер (Зони “Б”);
 • багатофункціональним пристроєм (принтером та сканером).

Зона для проведення інтерв’ю (з затриманим та поліцейським, що здійснив затримання) має розміщуватись навпроти робочого місця службової особи, відповідальної за перебування затриманих:

 • стіл, або частина стола розділені скляною антивандальною конструкцією на 2 функціональні зони (для затриманого та поліцейського); Обладнання зони для затриманого:
 • стілець;
 • на боковій стінці зони для затриманої особи має бути розміщений перелік прав затриманих осіб на кількох мовах та стікер, який попереджає про здійснення відеозапису;
 • пристосування для фіксації кайданок (залізна петля);
 • віконце у бік службової особи, відповідальної за перебування затриманих осіб, для забезпечення можливості передати необхідні документи.

Обладнання зони для поліцейського:

 • стілець;
 • віконце у бік службової особи, відповідальної за перебування затриманих осіб, для забезпечення можливості передати необхідні документи.

Додаток 10. Алгоритм дій та порядок взаємодії посадових осіб, дотичних до процесу затримання в частині фіксації даних в електронній базі (Custody Records).[ред. | ред. код]

І ЕТАП: ФАКТИЧНЕ ЗАТРИМАННЯ ТА ДОСТАВЛЕННЯ ОСОБИ ДО РАЙВІДДІЛУ

Суб’єкти безпосередньої взаємодії:

 • уповноважена службова особа, яка здійснила затримання
 • затримана особа
 • центр БВПД
 • орган досудового розслідування

Уповноважена службова особа, яка здійснила затримання:

 1. Здійснює відеофіксацію процесу затримання за допомогою боді-камери, або іншим шляхом.
 2. Фіксує за допомогою технічного приладу у вкладці “Затримання” електронної бази системи “Custody Records” інформацію про затриману особу, обставини затримання, про особу, яка здійснила затримання, місце куди буде доставлена особа після затримання та інші дані, передбачені п. І. Додатку 1.
 3. Повідомляє відповідний регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги (повідомлення відправляється та фіксується в електронній базі системи «Custody Records» автоматично).

 1. Повідомляє відповідний орган досудового розслідування про затримання особи та фіксує таке повідомлення в електронній базі системи «Custody Records».
 2. Повідомляє третіх осіб про затримання та фіксує таке повідомлення й час його здійснення в електронній базі системи «Custody Records».
 3. Доставляє затриманого до відповідного районного відділу поліції.
 4. Здійснює відеофіксацію процесу доставлення затриманої особи до відділу поліції за допомогою камер, встановлених у патрульних та спеціальних автомобілях (автозак).

Центр БВПД:

 1. Фіксує повідомлення про затримання та направляє захисника до відповідного районного відділу поліції в порядку, передбаченому чинним законодавством.

Орган досудового розслідування:

 1. Фіксує відповідне повідомлення.

ІІ ЕТАП: ПОМІЩЕННЯ ДО РАЙОННОГО ВІДДІЛУ ПОЛІЦІЇ

Суб’єкти безпосередньої взаємодії:

 • уповноважена службова особа, яка здійснила затримання
 • затримана особа
 • службова особа, відповідальна за перебування затриманих

Додатково:

 • слідчий (може з’являтися на цьому або на наступному етапі)
 • адвокат (може з’являтися на цьому або на наступному етапі)

Уповноважена службова особа, яка здійснила затримання:

 1. Передає затриманого службовій особі, відповідальній за перебування затриманих.
 2. Надає службовій особі, відповідальній за перебування затриманих, додаткову інформацію щодо обставин затримання.
 3. Передає службовій особі, відповідальній за перебування затриманих вилучені в ході затримання особисті речі та документи затриманої особи.
 4. Підписує протокол затримання.

Службова особа, відповідальна за перебування затриманих:

 1. Фіксує в системі Custody records інформацію щодо вилучених під час затримання особистих речей да документів затриманої особи.
 2. Проводить конфіденційне інтерв’ю із затримано особою (див. п. ІІІ Додатку 1.) та фіксує її відповіді в системі Custody records.
 3. За необхідності роз’яснює затриманій особі причину її затримання та у вчиненні якого злочину вона підозрюється.
 4. Видає затриманій особі пам’ятку про її процесуальні права та за необхідності надає їх роз’яснння.
 5. Перевіряє чи повідомила уповноважена службова особа відповідний центр БВПД. За відсутності повідомлення або у разі неприбуття адвоката протягом встановленого терміну самостійно повідомляє відповідний центр БВПД про затримання особи.
 6. За необхідності забезпечує затриманій особі можливість зв’язатися з власним захисником
 7. З’ясовує у затриманої особи чи володіє вона мовою здійснення кримінального провадження. Повідомляє слідчого про необхідність залучення перекладача у випадку, якщо затримана особа не володіє мовою здійснення кримінального провадження. Вносить відповідну інформацію в систему Custody records.
 8. За наявності скарг затриманої особи на погане самопочуття або очевидних ознак хворобливого стану викликає швидку медичну допомогу.
 9. Фіксує в системі Custody records інформацію щодо надання особі медичної допомоги.
 10. Проводить огляд затриманої особи. За наявності тілесних ушкоджень чи скарг затриманого на стан здоров’я здійснює їх фіксацію в системі Custody records та забезпечує надання затриманій особі належної медичної допомоги.
 11. Проводить інтерв’ю із уповноваженою службовою особою, що здійснила затримання для з’ясування всіх обставин затримання.
 12. Роздруковує та ознайомлює затриманого та уповноважену службову особу, що здійснила затримання із протоколом затримання.
 13. Підписує роздрукований протокол затримання та надає його для підпису уповноваженій службовій особі, яка здійснила затримання та затриманій особі.
 14. Направляє копію протоколу із зазначенням в ньому скарг затриманої особи (за наявності) в органи прокуратури та ДБР.

ЕТАП ІІІ: ПЕРЕБУВАННЯ В РАЙОННОМУ ВІДДІЛІ ПОЛІЦІЇ

Суб’єкти безпосередньої взаємодії:

 • затримана особа
 • службова особа, відповідальна за перебування затриманих
 • детектив (слідчий), прокурор

Додатково:

 • адвокат
 • відвідувачі
 • конвой
 • керівник райвідділку
 • бригада швидкої медичної допомоги

Службова особа, відповідальна за перебування затриманих:

 1. Завчасно повідомляє слідчого про закінчення граничних термінів тримання затриманої особи.
 2. Повідомляє слідчого у справі та керівника, ініціює звільнення затриманої особи у разі неповідомлення їй про підозру протягом 24-годинного терміну або її недоставлення до суду протягом 60-ти годинного терміну з моменту фактичного затримання.
 3. Фіксує в системі Custody records час початку, закінчення та вид усіх слідчих та процесуальних дій за участі затриманої особи, а також дані осіб, які проводили такі дії або були присутні при їх проведенні.
 4. Фіксує інформацію про застосування заходів примусу до затриманої особи в системі Custody records.
 5. За наявності тілесних ушкоджень чи скарг затриманого на стан здоров’я здійснює їх фіксацію в системі Custody records та забезпечує надання затриманій особі належної медичної допомоги.
 6. Фіксує в системі Custody records усі переміщення затриманої особи, починаючи з моменту її доставлення до відділу поліції чи ІТТ (час поміщення та виводу з камер, а також причини кожного виводу, час вивозу до медичного закладу, початку та завершення побачення та ін), а також дані всіх осіб, які вступали в контакт і затриманою особою під час її тримання.
 7. Здійснює своєчасну фіксацію в системі Custody records інформації щодо забезпечення базових потреб затриманих осіб (час видачі їжі, виведення на прогулянки, побачення з родичами та іншими особами тощо).
 8. Здійснює періодичні заміри та фіксацію в системі Custody records температурних показників у камерних приміщеннях.
 9. Оцінює загальний фізичний та психічний стан затриманої особи та приймає рішення щодо необхідності надання їй медичної допомоги.
 10. Контролює дотримання вимог роздільного тримання різних категорій затриманих осіб.
 11. Фіксує та направляє за належністю скарги затриманих осіб.
 12. Направляє повідомлення про факт застосування заходів примусу до затриманої особи для проведення досудового розслідування в органи прокуратури та ДБР.
 13. Виконує рішення детектива (слідчого), прокурора або слідчого судді щодо звільнення затриманої особи.

Детектив (слідчий):

 1. Надсилає службовій особі, відповідальній за перебування затриманих копію повідомлення про підозру із позначкою про її вручення до сплину 24-годинного терміну з моменту фактичного затримання.
 2. Інформує службову особу, відповідальну за перебування затриманих, про необхідність проведення слідчих дій із залученням затриманої особи.
 3. Повідомляє службову особу, відповідальну за перебування затриманих про відмову затриманої особи від адвоката, призначеного регіональним центром, приймає письмову заяву в присутності цього адвоката, копія якої надається адвокату для інформування відповідного регіонального центру.
 4. Повідомляє службову особу, відповідальну за перебування затриманих про випадки застосування сили до особи в ході проведення слідчих дій, заподіяння тілесних ушкоджень, будь-які проблеми зі здоров’ям, випадки надання домедичної або медичної допомоги.
 5. Повідомляє службову особу, відповідальну за перебування затриманих про наявні загрози безпеці затриманої особи.
 6. Повідомляє службову особу, відповідальну за перебування затриманих про випадки застосування сили до особи в ході проведення слідчих дій, заподіяння тілесних ушкоджень, будь-які проблеми зі здоров’ям, випадки надання домедичної або медичної допомоги
 7. Невідкладно повідомляє службову особу, відповідальну за перебування затриманих про прийняте рішення звільнити затриману особу.

Додаток 11. Додаток до функціональних обов’язків посадових осіб районного відділу поліції в частині фіксації дій щодо затриманої особи.[ред. | ред. код]

Для забезпечення належної фіксації усіх дій та рішень щодо затриманої особи необхідно передбачити закріплення додаткових положень у функціональних обов’язках посадових осіб, дотичних до процесу затримання на рівні районного відділу поліції. У першу чергу такі зміни мають стосуватися:

 • уповноважених службових осіб, які безпосередньо здійснюють затримання;
 • слідчих (детективів);
 • службових осіб, відповідальних за перебування затриманих (інспекторів з прав людини).

Функції та дії уповноваженої службової особи, яка здійснила затримання щодо фіксації даних в електронній базі системи “Custody Records”

 1. Належна фіксація фактичного затримання особи в електронній вкладці «Затримання» електронної бази системи «Custody Records»:
  1. Фіксує в електронній вкладці «Затримання» електронної бази системи «Custody Records» інформацію про затриману особу, обставини затримання, про особу, яка здійснила затримання, місце куди буде доставлена особа після затримання.
  2. Фіксує в електронній вкладці «Затримання» електронної бази системи «Custody Records» час (годину та хвилину) та місце фактичного затримання.
  3. Фіксує в електронній вкладці «Затримання» електронної бази системи «Custody Records» факт повідомлення затриманій особі про підстави затримання та у вчиненні якого злочину вона підозрюється.
  4. Фіксує в електронній вкладці «Затримання» електронної бази системи «Custody Records» факт повідомлення затриманій особі про її «базові»23 процесуальні права.
 2. Належна фіксація повідомлення про затримання відповідних суб’єктів в електронній вкладці «Затримання» електронної базі системи «Custody Records»
  1. Повідомляє відповідний регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги (повідомлення відправляється та фіксується в електронній базі системи «Custody Records» автоматично).
  2. Повідомляє відповідний орган досудового розслідування про затримання особи за вчинення кримінального правопорушення та фіксує таке повідомлення в електронній базі системи «Custody Records».
  3. Повідомляє третіх осіб про затримання та фіксує таке повідомлення й час його здійснення в електронній вкладці «Затримання» електронної бази системи «Custody Records».
 3. Здійснення відеофіксації фактичного затримання та доставлення особи
  1. Здійснює відеофіксацію процесу затримання за допомогою боді-камери, або іншим шляхом.
  2. Здійснює відеофіксацію процесу доставлення затриманої особи до відділу поліції за допомогою камер, встановлених у патрульних та спеціальних автомобілях (автозак).
  3. Здає (зберігає) відео з боді камер та авто по завершенню зміни.
 4. Надання службовій особі, відповідальній за перебування затриманих відомостей про обставини затримання
  1. Надає службовій особі, відповідальній за перебування затриманих інформацію щодо обставин затримання.
  2. Передає службовій особі, відповідальній за перебування затриманих вилучені в ході затримання речі та документи

Функції та дії службової особи, відповідальної за перебування затриманих

 1. З’ясування всіх обставин затримання
  1. Проведення інтерв’ю з затриманою особою відповідно до п. ІІІ Додатку 1
  2. Проведення інтерв’ю із уповноваженою службовою особою з приводу обставин затримання.
 2. Оформлення протоколу затримання
  1. Внесення додаткової інформації щодо затримання у вкладку “Затримання” відповідно до п. І. Додатку 1.
  2. Друк та підписання протоколу про затримання.


 1. Забезпечення дотримання процесуальних гарантій кожного затриманого
  1. Роз’яснення підстав для затримання, якщо це не зробила уповноважена службова особа, та перевірка факту надання копії ухвали слідчого судді про дозвіл на затримання, у разі затримання на підставі ухвали суду.
  2. Вручення пам’ятки для затриманих осіб та роз’яснення процесуальних прав.
  3. Здійснення повідомлення центру з надання БПД про неприбуття захисника у встановлений строк. Надання можливості затриманій особі зв’язатися із захисником.
  4. Забезпечення конфіденційності побачення затриманої особи із своїм захисником.
  5. У випадку, якщо затримана особа не володіє мовою здійснення кримінального провадження, привернення уваги слідчого/прокурора на необхідність залучення перекладача (сурдоперекладача).
  6. Надання можливості затриманому повідомити третіх осіб про своє затримання, якщо така можливість не була раніше надана уповноваженою службовою особою
  7. Повідомлення відповідних органів про затримання особи, якщо вона віднесена до особливої категорії. За необхідності виклик батьків, педагога, психолога та ін.
  8. За наявності тілесних ушкоджень чи скарг затриманого на стан здоров’я здійснює їх фіксацію в системі Custody records та забезпечує надання затриманій особі належної медичної допомоги.
 1. Фіксація всіх даних та дій щодо затриманої особи під час її перебування у відділі поліції
  1. Реєстрація затриманої особи та вилученого під час особистого обшуку майна та документів. Прийом від уповноважених осіб та збереження у спеціально відведених для цього місцях речей та документів, які були вилучені під час особистого обшуку затриманого. За запитом слідчого у встановленому законом порядку речі або документи передаються слідчому.
  2. Фіксація часу направлення слідчому та прокурору копії протоколу про затримання в системі електронного обліку (направляється автоматично після складання протоколу)
  3. Фіксація даних про будь-які події та переміщення затриманої особи всередині відділу поліції. Фіксація інформації про відвідувачів, зокрема працівників органів правопорядку, які вступають в контакт із затриманою особою. Фіксуються відомості про: час початку і закінчення, тривалість, місце, різновид процесуальних та слідчих дій, а також дані про посадових осіб, які проводять процесуальні та слідчі дії із затриманим, та захисників.
 2. Контроль термінів доставлення та тримання затриманої особи
  1. Перевірка дотримання граничних строків затримання та вчинення дій щодо затриманої особи – повідомлення про підозру протягом 24 годин, доставлення до суду протягом 60 годин з моменту фактичного затримання.
 3. Надання інформації щодо затриманих осіб у встановленому законом порядку
  1. Надання запитів з інформацією щодо затриманої особи на запит адвоката, відповідних посадових осіб.
  2. Формування та друк виписки чи довідки з системи електронного обліку після звільнення особи, з узагальненою інформацією про її перебування у відділі поліції.

Функції та дії слідчого/детектива щодо фіксації затримання в електронній базі системи “Custody Records”

 1. Інформування службової особи, відповідальної за перебування затриманих осіб, про необхідність проведення слідчих дій із залученням затриманої особи.
  1. Інформує особу, відповідальну за перебування затриманих, про необхідність проведення слідчих дій із залученням затриманої особи.
 2. Інформування службової особи, відповідальної за перебування затриманих осіб, про будь-які загрози для життя та здоров’я затриманих осіб або про заподіяну шкоду
  1. Повідомляє особу, відповідальну за перебування затриманих про випадки застосування сили до особи в ході проведення слідчих дій, заподіяння тілесних ушкоджень, будь-які проблеми зі здоров’ям, випадки надання домедичної або медичної допомоги
  2. Повідомляє особу, відповідальну за перебування затриманих про наявні загрози безпеці затриманої особи.
 3. Інформування службової особи, відповідальної за перебування затриманих осіб, про рішення щодо тримання затриманих осіб, реалізації їх процесуальних гарантій, обмеження або забезпечення їх прав.
  1. Невідкладно повідомляє службову особу, відповідальну за перебування затриманих про прийняте рішення звільнити затриману особу.
 4. Надсилає службовій особі, відповідальній за перебування затриманих копію повідомлення про підозру із позначкою про її вручення до сплину 24-годинного терміну з моменту фактичного затримання.
  1. Повідомляє службову особу, відповідальну за перебування затриманих про відмову затриманої особи від адвоката, призначеного регіональним центром, приймає письмову заяву в присутності цього адвоката, копія якої надається адвокату для інформування відповідного регіонального центру.

Додаток 12. Компетенції, якими має володіти службова особа, відповідальна за перебування затриманих.[ред. | ред. код]

Службова особа, відповідальна за перебування затриманих має володіти наступними компетенціями:

 1. Знання законодавства та уміння застосовувати його в роботі, знання мінімальних стандартів поводження із затриманими особами.
 2. Вміння працювати в команді: здатність ефективно працювати в якості члена команди, серед іншого, в стресових умовах.
 3. Ефективна комунікація:
  1. Здатність чітко і лаконічно висловлюватися на всіх рівнях, серед іншого, в стресових умовах.
  2. Здатність налагоджувати комунікацію з особами, які утримуються в райвідділі поліції чи ІТТ.
 4. Уважність: скрупульозність на всіх етапах роботи та уважність до деталей, а особливо – при внесенні інформації в електронну систему.
 5. Професійне ставлення до осіб, які утримуються в райвідділі чи ІТТ: готовність працювати із вразливими категоріями осіб, повага до різноманітних проявів особистості.
 6. Здатність брати відповідальність за прийняття рішень:
  1. Здатність брати на себе ініціативу/відповідальність і ефективно працювати без прямого контролю з боку вищого керівництва.
  2. Здатність приймати самостійні рішення відповідно до свого рівня повноважень.
 7. Неупередженість та утримання від оціночних суджень, які не спираються на факти.
 8. Рівне ставлення до кожного утримуваного, незважаючи на підстави поміщення в місце ізоляції, зовнішній вигляд чи будь-які інші ознаки.
 9. Здатність ефективно розподіляти робочий час.

Додаток 13. Типова програма навчання службових осіб, відповідальних за перебування затриманих (інспекторів з питань дотримання прав людини) особливостям користування системою Custody records.[ред. | ред. код]

Мета навчальної програми: навчити службових осіб, відповідальних за перебування затриманих ефективному використанню системи Custody Records задля підвищення гарантій безпечного перебування затриманих осіб та персоналу районного відділу поліції За результатами проходження навчання слухачі повинні знати:

 • проблеми в діяльності правоохоронних органів, які стали передумовами для створення системи Сustody Records;
 • міжнародний досвід застосування системи Сustody Records;
 • цілі та завдання системи Сustody Records. Роль у підвищенні стандартів захисту прав затриманих та захисту працівників поліції від можливих неправдивих звинувачень у неправомірних діях. Знати функціонал Сustody Records, який може бути застосований у випадку необґрунтованих звинувачень.
 • складові системи Сustody Records у відділі поліції;
 • суть, призначення та необхідність проведення інтерв’ю із затриманою особою під час її поміщення в місце тримання;
 • різницю між допитом та інтерв’ю, розуміти мету та основні обов’язкові компоненти інтерв’ю. Розуміти важливість отримання інформації не з документів, а зі слів затриманої особи;
 • мету за завдання ізоляції затриманої особи;
 • роль та завдання інспектора з питань дотримання прав людини з точки зору ефективності діяльності поліції;
 • функції та межі відповідальності інспектора з питань дотримання прав людини;
 • сучасні міжнародні стандарти забезпечення прав затриманої особи;
 • основи кримінально-процесуального законодавства в частині затримання особи за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, базові гарантії затриманої особи;
 • порядок та підстави залучення захисника, обов’язковість участі захисника;
 • особливості поводження із вразливими групами населення, які, зокрема, потребують своєчасної безперервної та якісної медичної допомоги, зокрема вагітні, пацієнти з хворобами серця, пацієнти замісної підтримувальної терапії, хворі на гепатит, туберкульоз, астму, ВІЛ/СНІД;
 • порядок забезпечення безпеки затриманих осіб;
 • порядок роботи з персональними даними, у тому числі чутливими даними. Знати порядок доступу до відеоряду третіх осіб та відповідальність за поширення персональних даних, особливості статусу інформації, яка має бути записана до медичної картки затриманої особи. Доступ інших працівників поліції до цієї інформації;
 • умови проведення обшуку (повага до гідності та дотримання конфіденційності);
 • фактори ризику та вразливості, бути здатним відповідно реагувати на них;
 • цілі й завдання проведення інтерв’ю, важливість фіксації інформації зі слів затриманого, порядок проведення інтерв’ю, знати зв`язки анкети з іншими даними облікової картки.

За результатами проходження навчання слухачі повинні вміти:

 • оцінити ситуацію з кожним конкретним затриманим, враховуючи матеріали справи та усне спілкування, і створити максимально безпечні умови для психічного і фізичного здоров’я особи та загального добробуту на час перебування у райвідділі;
 • визначати, яка інформація є конфіденційною та вживати усіх необхідних заходів для її нерозголошення;
 • забезпечувати право затриманих осіб на своєчасний та якісний медичний догляд, враховуючи важливість нерозголошення конфіденційної інформації про затриманих осіб третім особам;
 • оцінити документальні підстави для тримання під вартою та вміти застосовувати алгоритм дій у випадку відсутності таких підстав;
 • вміти використовувати інструменти інформування затриманих осіб про права зрозумілою їм мовою;
 • вміти пояснювати затриманій особі підстави та порядок здійснення відеофіксації в місці тримання;
 • вміти забезпечувати внесення усіх даних щодо проведених слідчих дій в електронну систему обліку затриманих;
 • вміти застосовувати на практиці норми національного законодавства та міжнародних документів, які регулюють питання захисту прав людини в умовах тримання в місцях несвободи;
 • використовувати інструменти забезпечення права затриманої особи на захист;
 • вміти оцінити ризики для життя та здоров’я затриманої особи, зокрема у випадках, коли затримана особа виказує ознаки фізичної хвороби або ушкодження, ознаки психічної хвороби, або викликає відповідну підозру (також це стосується інвалідності або відповідних труднощів, які можуть впливати на вразливість особи чи визначати їх потребу у додатковій допомозі); виказує ознаки наркотичної чи алкогольної залежності або абстиненції, які можуть вплинути на її безпеку. Вміти визначати і реєструвати відповідну поведінку затриманих та інформацію, яка може вказати на схильність затриманого до завдання собі шкоди (ризик самогубства або самоскалічення);
 • враховувати настрої дискримінаційного характеру серед утримуваних осіб та попереджати будь-яку ескалацію;
 • забезпечувати доступ до медичних послуг (включаючи наркозалежних осіб);
 • швидко оцінювати ситуацію у випадку розбіжностей у документах із фактичною станом справ та приймати рішення для ліквідування ризиків і забезпечення безпечного перебування затриманої особи та її добробуту;
 • налагоджувати конструктивний діалог із затриманими особами;
 • роз’яснювати права і обов’язки затриманих осіб;
 • повно та своєчасно вносити інформацію про особу до електронної картки.

НАВЧАЛЬНО-ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН[ред. | ред. код]

Назва теми Заплановано годин У т.ч. лекції У т.ч. практичні заняття Заняття проводить
ВАРІАТИВНА ЧАСТИНА
1 Загальний контекст впровадження електронної системи обліку усіх дій Custody Records
Цілі й завдання Custody Records, проблеми в діяльності правоохоронних органів, які стали передумовами для створення системи, міжнародний досвід створення системи, переваги роботи системи, стратегічна мета діяльності працівників, відповідальних за затриманих осіб.
Цілі ізоляції, стандарти дотримання прав людини в ізоляції. Складові системи СR у відділку поліції.
Цілі системи Custody Records Роль у підвищенні стандартів захисту прав затриманих та захисту працівників
1 1
2 Забезпечення базових прав затриманих Специфіка реалізації прав у повному обсязі в умовах затримання.
Кейси, що ілюструють: базові гарантії затриманої особи, аналіз підстав затримання, порушення права на захист, поняття стереотипів та принципів конфіденційності.
Суть, призначення та необхідність проведення інтерв’ю із затриманою особою.
Різниця між допитом та інтерв’ю, мета та основні обов’язкові компоненти інтерв’ю, отримання інформації не з документів, а зі слів затриманої особи.
1,5 1,5
3 Ознайомлення з процедурами роботи.
Роль, місія і завдання службової особи, відповідальної за перебування затриманих.
Підстави поміщення та звільнення затриманих у відділу поліції.
Особливості перебування затриманого у відділку.
Функції та межі відповідальності працівників на кожному етапі, зокрема, службових осіб, відповідальних за перебування затриманих.
2 2
4 Стандарти захисту прав людини в умовах ізоляції Базові гарантії затриманої особи.
Сучасні міжнародні стандарти забезпечення прав людини в умовах затримання, гарантії захисту від неналежного поводження, умови тримання під час затримання Базові гарантії затриманої особи згідно Кримінального процесуального кодексу та міжнародних документів.
1,5 1,5
5 Практика Європейського суду з прав людини щодо справ, в яких було порушено процесуальні гарантії затриманих осіб 1,5 1,5
6 Процесуальні гарантії: право на захист
Порядок та підстави залучення захисника, обов’язковість участі захисника.
Що таке право на захист, чим регулюється, які є ризики порушення.
Інструменти забезпечення обов’язкової участі захисника (адвоката).
1,5 1,5
7 Процесуальні гарантії: право на медичну допомогу
Інструменти забезпечення участі медичного працівника для затриманих осіб, які мають потребу в медичній допомозі
Вразливі групи населення, які потребують своєчасної безперервної та якісної медичної допомоги
Алгоритми надання доступу до медичної допомоги та соціальних послуг, які відповідають фізичним та психологічним потребам вразливих груп.
1,5 1,5
8 Оцінка ризиків для затриманого.
Перелік ризиків, джерела виявлення ризиків, механізм їх виявлення та фіксації, врахування в прийнятті подальших рішень, наслідки неврахування ризиків для затриманого, для персоналу відділу. Перелік вразливих груп, наслідки неврахування ризиків для кожної з груп. Поведінкові ризики, ризики, пов’язані зі станом здоров’я.
Оцінка психологічного стану затриманих.
Джерела виявлення ризиків, перелік можливих ризиків
1,5 1,5
9 Співвіднесення права на приватність та права на життя (в контексті постійного відеонагляду)
Дотримання балансу між забезпеченням безпеки та правом людини на приватність.
Права суб’єкта персональних даних, у тому числі необхідність попередження про відеоспостереження.
Порядок доступу до відеоряду третіх осіб та відповідальність за поширення даних.
На що варто звернути увагу, щоб звести до мінімуму втручання в приватне життя людини (заборонені місця проведення відеоспостереження).
1,5 1,5
10 Право на приватність і чутливі дані
Принцип поваги до особистого життя (Ст.8 ЄКПЛ); Принцип конфіденційності медичної інформації;
Процедура збору медичної інформації, яка має лишатися конфіденційною і відповідальність про розголошення такої інформації; процедура і спосіб передачі конфіденційної медичної інформації.
Особливості статусу інформації, яка має бути записана до медичної картки затриманої особи.
Доступ працівників поліції до цієї інформації;
Умови проведення обшуку (повага до гідності та дотримання конфіденційності).
2 2
11 Недискримінація. Робота з різними категоріями осіб, які потребують особливої уваги
Стереотипи й дискримінація в роботі поліцейського.
Поведінка, що має ознаки дискримінації, способи унеможливлення таких дій у спілкуванні та поводженні з затриманими особами, фактори ризику та вразливості
Ст. 24 Конституції, Ст. 10 КПК, які не допускають будь-яку дискримінацію та виключають будь-які привілеї чи обмеження у процесуальних правах за будь-якими ознаками.
2 2
12 Первинне інтерв’ю затриманого
Методика проведення інтерв’ю.
Змістовна складова інтерв’ю. Навички проведення інтерв’ю
2 2
13 Загальний порядок роботи із затриманими. Внутрішня та зовнішня комунікація
Порядок обміну та отримання інформації у процесі несення служби.
0,5 0,5
14 Порядок формування, ведення та коригування електронної картки фіксації даних на затриману особу


Структура та контент електронної картки, правила її формування та супроводження. Матеріали та інформація, необхідні для заповнення електронної картки
УСТАНОВЧІ ДАНІ
* Пріоритетність відбору для проведення інтерв’ю.
* Внесення всіх даних по кожній затриманій особі.
ІНТЕРВ’Ю
Вступна промова, структура анкети, зв’язки з іншими складовими облікової картки особи.
РЕЄСТРАЦІЯ
СТАНДАРТИ ФОТОГРАФУВАННЯ
МЕДИЧНІ ДАНІ
Первинний огляд в закладі охорони здоров’я.
Первинний огляд у відділу (акцент на конфіденційність та дотримання приватності)
Виклик 103
Скарга на стан здоров’я
Рекомендації лікаря
Практичний приклад «Затриманий» і аналіз результатів заповнення прикладу
Практичний приклад «Прибуття затриманих» — прибуття 5 затриманих, серед них — особа з пріоритетним поміщенням.

6,5 6,5
15 Комплексна програма надання домедичної допомоги 6
УСЬОГО ГОДИН ВАРІАТИВНОЇ ЧАСТИНИ 32,5
 1. Особа, яка здійснює затримання, повинна мати свій персональный ключ для входу в електронну базу на планшетному комп’ютері. Вкладка “Затримання”, яку заповнює особа, яка здійснила затримання містить три поля: *. Інформацію про затриману особу, *. Короткий опис обставин затримання та *. Місце, куди буде доставлена особа після затримання. Інформація про особу, яка здійснила затримання, а також повідомлення РЦ БВПД формуються в електронній базі автоматично під час заповнення вкладки.
 2. Вкладка з інтерв’ю повинна містити нагадування службовій особі, відповідальній за перебування затриманих, що перед початком інтерв’ю вона повинна: # назвати своє прізвище та ім’я, # назвати свою посаду, # повідомити особі, де саме вона наразі перебуває, # зазначити, що її/його завдання полягає у забезпеченні прав затриманої особи, у зв’язку з чим він/вона має задати кілька питань.
 3. Вкладка з інтерв’ю повинна містити нагадування службовій особі, відповідальній за перебування затриманих, що перед початком інтерв’ю вона повинна: #. назвати своє прізвище та ім’я, #. назвати свою посаду, #. повідомити особі, де саме вона наразі перебуває, 4. зазначити, що її/його завдання полягає у забезпеченні прав затриманої особи, у зв’язку з чим він/вона має задати кілька питань.
 4. Пункт 2-с частини ІІ «Умови ув’язнення» «Європейських пенітенціарних правил»