Інтерв'ю з директором Української Фундації Правової Допомоги - Миколою Сіомою про навчання інспекторів з дотримання прав людини

Матеріал з CustodyWiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку

У команду CR входять представники різних організацій, передусім це Національна поліція (Управління дотримання прав людини), Українська фундація правової допомоги, Експертний центр з прав людини і Міжнародний фонд «Відродження».

Система CR - це чудовий інструмент для всіх гілок системи кримінальної юстиції, передусім для Національної поліції і для її керівництва, тому що система дає чудову аналітику, яка уможливлює кращий спосіб організації роботи підпорядкованих підрозділів. Для інспекторів з дотримання прав людини, які працюють на місцях, система дає можливість правильно організувати роботу і уможливити добробут утримуваних осіб, а також забезпечити права своїх колег від можливих безпідставних звинувачень у порушенні прав людини.

Для прокуратури це чудова можливість мати інформацію про права людини в діяльності поліції. Для правозахисних організацій, організацій громадянського суспільства це також класний інструмент для аналітики і для впевненості в тому, що поліція грає за правилами, за правилами прав людини.

Для суддів і слідчих суддів це також гарний інструмент перевірити, наскільки інформація є правдивою про забезпечення прав людини в органах поліції, і в конкретній справі. І власне вершити правосуддя. Що включає в себе програма навчання інспекторів?

Підготовка інспектора з дотримання прав людини є ключовим завданням команди організаторів, які працюють над розвитком системи.

Система навчання інспекторів з дотримання прав людини включає в себе декілька блоків: передусім це теоретичний блок, який містить інформацію про призначення системи, роль і завдання інспектора з дотримання прав людини, стандарти захисту прав людини як національні, так і міжнародні, безпекові питання по відношенню до поліцейського, так і до затриманої особи, питання балансу приватності і безпеки, робота з чутливими даними, передусім це інформація медичного характеру, але також може бути особиста інформація, з приватного життя людини, яка не може бути розголошена.

Спеціальний блок - робота з інтерв'ю. Оскільки це важливий елемент роботи системи і відповідно навчання інспектора з дотримання прав людини. Наступний блок у навчанні - це практична робота з електронною базою, застосування всіх карток програмного забезпечення, починаючи від реєстрації затриманого, його переміщень, харчування, всіх подій, які з ним відбувається під час перебування у підрозділі поліції, медична картка, як її правильно вводити, як правильно зберігати цю чутливу інформацію. Також такі питання щодо листування і речей затриманої особи, раніше цієї інформації взагалі ніколи не фіксували, тобто речі записувалися на початку всієї історії із затриманою особою. І, звісно, блок з інтерв'ю: як правильно проводити його, як налаштувати людину на спілкування з інспектором щодо інформації про обставини затримання, не щодо процесу вини затриманого, а саме щодо можливих порушень прав людини по відношенню до затриманої особи з боку працівників поліції.

Третій і останній блок навчання поліцейських - це спеціальні питання. Вони стосуються домедичної підготовки. Це реагування поліцейських на кризові ситуації, де потрібно діяти швидко для того, щоб врятувати життя затриманої особи. І також всі інші факультативні питання, які можуть бути цікавими в майбутньому інспекторам з прав людини.

Саме тому, що інспектор - це не просто призначена людина на цю посаду, а навчена, підготовлена людина, саме тому інспектор з дотримання прав людини уможливлює втілення ідеї CR, забезпечує добробут затриманих, забезпечує права людини в діяльності Національної поліції в цілому.

Які кроки мають бути зроблені для інтеграції програми навчання для підготовки кадрів? Команда організаторів системи - це Управління дотримання прав людини Національної поліції, УФПД, ЕЦПЛ, МФВ. Ми всі дбаємо про якість підготовки інспекторів з дотримання прав людини. Це ключовий елемент системи. Без підготовки людей система не буде працювати, це як годинник без стрілок.

Команда організаторів дбає про якість підготовки інспекторів з дотримання прав людини. Нам дуже важливо, щоб навчальна програма, яка була підготовлена великою кількістю фахівців, за участю поліцейських з інших країн Європи, була інтегрована в діяльність Національної поліції. Для цього потрібна злагоджена праця всіх підрозділів Національної поліції. Потрібно нормувати модельну програму під формальні вимоги підготовки поліцейських, які зараз існують у МВС та Національної поліції. Для цього потрібна злагоджена робота команди, і власне ми всі маємо працювати на результат.