Custody Records

Матеріал з CustodyWiki
Версія від 12:46, 5 жовтня 2020, створена Admin (обговорення | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Custody Records - система запобігання порушенню прав людини в ізоляторах тимчасового тримання та відділах поліції шляхом електронної фіксації дій, що відбуваються із затриманими особами. При ефективному впровадженні, така система захищає затриманих від неправомірних дій поліцейських, а також убезпечує самих правоохоронців від безпідставних звинувачень.

За ініціативи програми “Права людини і правосуддя” Міжнародного фонду «Відродження», з кінця 2016-го року створена робоча група, яка працює над впровадженням такої системи в українських ІТТ. До неї входять представники Експертного центру з прав людини, Української фундації правової допомоги та Управління забезпечення прав людини при Нацполіції (УЗПЛ).

«Наша ідея – запровадити нову систему контролю за дотриманням прав людини в ізоляторах тимчасового тримання. Ми маємо достатньо великий досвід моніторингу діяльності ІТТ, однак в межах цієї ініціативи ми подивилися на ІТТ з іншої точки зору. МИ покроково пройшли шлях затриманої особи, проаналізували, скільки часу іде на її реєстрацію, скільки журналів ведеться, де можливі зловживання. В результаті були розроблені пропозиції щодо того, як з одного боку спростити процес оформлення затриманого, а з іншого – убезпечити його/її від можливих порушень з боку правоохоронців. Під це нове бачення було придбане й необхідне обладнання для ізолятору: сучасні відеокамери, комп’ютерна техніка для працівників тощо», – розповів керівник ЕЦПЛ Юрій Бєлоусов.


Електронна база[ред. | ред. код]

В українських ізоляторах тимчасового тримання дані про затриманих досі вносяться в паперові журнали, що ускладнює та уповільнює роботу установи. Система Custody Records передбачає, що в ізоляторах буде окрема посада – сustody officer (інспектор з дотримання прав людини). Він вводитиме в електронну базу всю інформацію, яка стосується затриманої особи: умови затримання, всі слідчі дії, стан здоров’я, надання медичної допомоги, консультації з адвокатом. Все це фіксуватиметься в єдиній електронній базі, що дозволяє швидко отримати будь-який документ щодо затриманого в будь-який час.

Крім того, команда розробників системи Custody в Україні вважає необхідним зобов’язати працівників проводити первинне інтерв’ю з затриманою особою. Коли людина потрапляє до ізолятора, її питають, чи є у неї скарги на стан здоров’я, оглядають тілесні ушкодження, але ніхто не питає, що з нею відбувалось до потрапляння в ІТТ: як з нею поводились працівники поліції, чи мали особа доступ до адвоката, лікаря тощо.

«В ізолятор люди потрапляють вже після райвідділу, де вони спілкувалися з оперативними працівниками та слідчими. Саме в перші години спілкування найчастіше й відбуваються порушення прав затриманого. Людину можуть не реєструвати, бити, не допускати адвоката, намагатися отримати свідчення незаконним шляхом. Вже після цього складається протокол і людина потрапляє в ізолятор. За нашим досвідом, в самих ізоляторах наразі порушень майже не відбувається. І тут ми хочемо трохи розширити роль ізолятора. Ми хочемо, щоб саме на етапі поміщення в ІТТ, у базу заносилась інформація про те, як поводились з затриманою особою правоохоронці, починаючи з її затримання на вулиці», – наголошує Юрій Бєлоусов.

Інформація має записуватися зі слів затриманої особи. Сustody officer не перевіряє цю інформацію, але він має зафіксувати можливі порушення, які потім має перевірити прокуратура.

«З нашої точки зору, це значно зменшить кількість порушень прав людини. Поліцейські, оперативники та слідчі будуть знати, що в ізоляторі у затриманого спитають про процес затримання і якщо щось не так – до них прийде прокурор. Тобто ця інновація дуже глибока, вона значно виходить за межі переводу з паперового обліку в електронний. Її мета, в тому числі, в захисті затриманої особи від порушень правоохоронців», – додає експерт.


Відеофіксація[ред. | ред. код]

Custody Records передбачає відеофіксацію всього, що відбувається в ІТТ: практично вся установа буде обладнана відеотехнікою. В тому числі записуватиметься первинне інтерв’ю з затриманим.

Окремі працівники ізолятора через систему відеонагляду будуть стежити за безпекою осіб, які перебувають в камерах. У випадку виявлення загрози їхньому життю та здоров’ю, працівники вживатимуть відповідні заходи.

Таким чином, за потреби, можна буде переглянути дії працівників ізолятора стосовно того чи іншого затриманого. Якщо під час інтерв’ю людина скаржиться, а це не вбивається в електронну базу, на відео це буде видно. Така система дозволяє захистити саму затриману особу від можливих зловживань, а також працівників поліції від неправдивих звинувачень в їхній бік.

Самі камери є антивандальними, тобто їх не можна пошкодити. Відеофіксатори, які будуть стояти в камерних приміщеннях, можуть знімати в абсолютній темряві. Зараз в камерах цілодобово горить світло. Нове технічне оснащення дозволить затриманим спати в темряві.

Відео записуватиметься, лише коли в камері є рух. Якщо люди просто спатимуть, відео не писатиметься, але щойно хтось махне рукою або зайде в приміщення – почнеться запис. Це дозволить економити величезний обсяг пам’яті на носіях.

Управління забезпечення прав людини при Національній поліції матиме дистанційний доступ до всіх відеокамер будь-якого ізолятора України. Вони цілодобово можуть стежити, що відбувається в тому чи іншому ІТТ.

Відеокамери обладнані вбудованим мікрофоном та динаміком, що дає можливість зворотнього зв’язку. Так, затримана особа може прямо в камеру звернутись з питанням або проханням безпосередньо до чергового.

Про впровадження відеофіксації

Захист даних в системі Custody Records[ред. | ред. код]

Впровадження системи Custody Records створює додаткові гарантії фізичної безпеки людини, її права на життя та особисту недоторканність. Посилений контроль процедури затримання та перебування в місцях обмеження волі, убезпечує особі захист від неправомірних дій з боку держави, фізичного або психологічного насилля. Безперервний моніторинг дозволяє оперативно реагувати на екстрені ситуації, запобігати випадкам суїциду, самоушкодженню, тощо.

Звісно, такі заходи потребують збільшення обсягу даних, що збираються про особу, крім того, розширюється коло службовців, які матимуть до них доступ. Тому нерегламентоване використання Custody Records може призвести до несанкціонованого витоку інформації, можливості викривлення або знищення інформації, яка містить персональні дані.

Для використання новітніх інформаційних технологій Міністерство внутрішніх справ України та Національна поліція повинні затвердити відомчі документи, які визначатимуть політику безпеки персональних даних під час їх обробки. Тобто, має бути розроблений порядок щодо того, яким чином та які дані збираються, як зберігаються, хто має до них доступ, та які заходи контролю й відповідальності несанкціонованого поширення даних тощо.

Наприкінці 2018 року ЕЦПЛ розпочав працювати над базовими правилами щодо впровадження організаційних і технічних заходів Custody Records, необхідних для забезпечення захисту персональних даних. В результаті до Національної поліції направлено Рекомендації, які розглядаються в процесі розробки проекту Інструкції про порядок використання систем відеоспостереження в ІТТ територіальних органів поліції.

Варто звернути увагу, що такі положення можуть бути застосовані іншими органами та підрозділами поліції, які працюють з технічними приладами та засобами, що мають функції фото- та кінозйомки, відеозапису, тощо.

Корисні посилання[ред. | ред. код]

Система забезпечення прав затриманих Custody Records Ukraine

Фіксація та розслідування катувань у місцях несвободи. Аналіз законодавства

Неналежне поводження в діяльності Національної поліції України: прояви, поширеність, причини